Devedeset i osam posto djece rađa se iznimno nadareno. Nakon školovanja, samo ih dva posto to i ostane. Što, dakle, nije u redu s obrazovnim sustavom? To je pitanje na koje filmom Abeceda pokušava odgovoriti redatelj Erwin Wagenhofer. Ključna teza filma Abeceda je da smo na krivom putu kada se radi o obrazovanju djece jer se uništava njihova sposobnost kreativnog mišljenja i stvaranja, a potiče samo učinkovitost I produktivnost. Kroz niz intervjua i primjera širom svijeta, Wagenhofer potkrepljuje svoju tezu i nudi alternativna rješenja temeljena na ideji da će djeca razviti svaki talent koji imaju, ukoliko se pravilno potakne njihov interes.
Erwin Wagenhofer rođen je 1961. u Donjoj Austriji, a diplomirao je na Bečkom institutu za tehnologiju. Godinama je radio kao pomoćnik snimatelja na raznim produkcijama, igranim i dokumentarnim filmovima. Od 1987. godine samostalni je filmski autor. Predaje na različitim institucijama i sveučilištima (Sveučilište za primijenjenu umjetnost u Beču, Donauuniversität Krems, HSG St. Gallen). Snimio je niz dokumentarnih filmova među kojima se osobito ističu Limes (2001), We feed the World (2005), Let’s make Money (2008), kao i dugometražni igrani film Black – Brown – White (2011).
Nagrade:
Berlin International Film Festival
International Documentary Film Festival Amsterdam
Viennale
ZagrebDox
Recenzije:
„Ne može svatko "pobijediti", film naglašava, sugerirajući da je cijeli društveni sustav slomljen i s previše je pogrešnih pretpostavki zatrovao polje obrazovanja, koje perpetuira njegove probleme“ - Peter Debruge (Variety)
„Erwin Wagenhofer u Abecedi objašnjava prinicipe prema kojima istražuje na koji način obrazovni sustav funkcionira na globalnoj razini. Upravo tada udara u „živac“! - DiePresse